5 zalet ubezpieczenia narciarskiego

24 listopada 2022

Zastanawiasz się, czy kupić ubezpieczenie na wyjazd na narty? Nie jesteś pewien, czy taka ochrona ma w Twoim przypadku sens? A może z góry uznajesz ją za zbędną? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiedz się, jakie są plusy ubezpieczenia narciarskiego!

Ubezpieczenia kupuje się nie na sytuacje, kiedy wszystko idzie zgodnie z planem, ale na te, gdy sprawy toczą się nie po myśli i dochodzi do wypadku. Wtedy wsparcie ubezpieczyciele pozwala na uniknięcie kłopotów finansowych.

Ubezpieczenie dopasowane do aktywności

Ubezpieczenie narciarskie to rodzaj ubezpieczenia turystycznego. Jest ono jednak zaprojektowane tak, by zapewnić jak najlepszą ochronę narciarzom, a także snowboardzistom. O co w tym dokładnie chodzi?

Kupując ubezpieczenie na wyjazd, na przykład w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych (https://mubi.pl/kalkulator-ubezpieczenia-turystycznego/), wskazuje się jego cel. Jedną z możliwości jest zaznaczenie opcji “narciarstwo i snowboard”. Dzięki takiemu wyborowi na liście proponowanych ubezpieczeń pojawią się te narciarskie, czyli zawierające rozszerzoną ochronę o uprawianie tych sportów. Dlaczego to takie ważne?

Podstawowe ubezpieczenie turystyczne obejmuje ochroną amatorskie uprawianie tylko niektórych sportów. Narciarstwo, snowboard, niektóre rodzaje nurkowania czy cała lista innych dyscyplin uznawane są za sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne. Aby zostały objęte ochroną, trzeba za dodatkową opłatą ją rozszerzyć, by ubezpieczyciel wziął odpowiedzialność za zdarzenia, do których dojdzie podczas ich uprawiania – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Ubezpieczenie narciarskie jest rozszerzeniem podstawowego ubezpieczenia turystycznego o uprawianie narciarstwa czy snowboardu. W pakiecie ubezpieczeń pojawiają się dodatkowe świadczenia, które są przydatne dla narciarzy – na przykład pokrycie strat za niewykorzystanego skipassa wynikające z zamknięcia stoków narciarskich  

Szeroka ochrona

Podczas wyjazdu na narty może dojść do wielu nieprzewidzianych zdarzeń. Na szczęście ubezpieczenie narciarskie to bogaty pakiet ochron, w którego skład wchodzi:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia – ubezpieczyciel pokrywa między innymi koszty hospitalizacji, badań, zabiegów i operacji;
  • assistance – zazwyczaj łączone z ubezpieczeniem kosztów leczenia, zapewnia pokrycie kosztów transportu medycznego, akcji ratunkowej i szereg dodatkowych świadczeń;
  • NNW – poszkodowany otrzyma odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu;
  • OC sportowe – ubezpieczyciele odpowie za szkody wyrządzone na osobach i mieniu podczas uprawiania narciarstwa;
  • ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego – ubezpieczony dostanie odszkodowanie za kradzież, zniszczenie lub uszkodzenie bagażu bądź sprzętu sportowego.

Spersonalizowany wybór ochrony

Ubezpieczenie narciarskie jest dobrowolne. Oznacza to, że ubezpieczyciele oferują różne jego warianty. Możesz więc wybrać zakres ochrony, sumy ubezpieczeń i rozszerzenia, jakie będą Ci pasować. Jeśli uważasz, że nie potrzebujesz na przykład NNW w ubezpieczeniu narciarskim, to możesz wybrać wariant bez niego.

Z drugiej strony, jeśli wybierasz się do USA czy Kanady, gdzie koszty leczenia są horrendalnie wysokie, a EKUZ nie działa, to bez problemu znajdziesz warianty z wysoką sumą ubezpieczenia kosztów leczenia oraz OC sportowym, by w razie spowodowania wypadku na stoku ubezpieczyciel pokrył koszty odszkodowania.

Natomiast na wyjazd na narty w Czechach (https://mubi.pl/poradniki/narty-w-czechach/) możesz wybrać niższą sumę ubezpieczenia kosztów leczenia, ale wyższą sumę NNW oraz rozszerzenie o klauzulę alkoholową, ponieważ uwielbiasz czeskie piwa.

Niska cena

Czy ubezpieczenie narciarskie jest drogie? Skądże! Najprostsze pakiety ochron kupisz już za kilkadziesiąt złotych. Na przykład 7-dniowe ubezpieczenie na narty do Włoch dla jednej osoby kosztuje niecałe 60 zł, a zawiera ubezpieczenie kosztów leczenia z sumą 600 tys. zł, NNW z sumą 50 tys. zł oraz OC w wysokości 250 tys. zł.

Koszt ubezpieczenia narciarskiego zależy od kilku czynników, takich jak:

  • miejsce wyjazdu;
  • długość wyjazdu objętego ochroną;
  • liczba ubezpieczanych osób;
  • rozszerzenia ochrony.

Za ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka i ekstremalnych trzeba zapłacić więcej, ponieważ ryzyko wypadku podczas ich uprawiania jest większe, a jego konsekwencje mogą być poważniejsze.

Prosty sposób na bezpieczeństwo

Wyjazd na narty ma być dobrą zabawą, a nie stresem przed wypadkiem. Pamiętaj, że większość urazów narciarze doznają w wyniku samoistnego upadku, a nie w momencie zderzenia z innym użytkownikiem stoku narciarskiego. Choć takie sytuacje się też zdarzają i mogą być podstawą do wypłaty odszkodowania za spowodowanie szkody.

Jeśli ubezpieczenia na narty można kupić w cenie obiadu, to nie ma nad czym się zastanawiać. Co ważniejsze, w dobie internetu ochronę taką kupisz w każdej chwili bez wychodzenia z domu – parę kliknięć i możesz bezpiecznie jechać na stok!

Wyświetleń: 38

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz podobne

Korzystanie z serwisu wiąże się z akceptacją REGULAMINU. | Polityka Prywatności
Do prawidłowego funkcjonowania serwisu używamy ciasteczek.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram
Copy link
Powered by Social Snap