Beskid Wyspowy i Beskid Mały - jakie znajdują się tu szlaki i szczyty?

Autor: Akcept

Opublikowano: 25.01.2023

Przewodnik

Beskid Wyspowy i Beskid Mały to regiony, które są często odwiedzane przez turystów z całej Polski i z zagranicy. Okazuje się, że w tym miejscu czeka na nas wiele szlaków i szczytów. Możemy podziwiać piękne krajobrazy, oddychać świeżym powietrzem i cieszyć się wyjątkową wyprawą. Planując wycieczkę, nie zapominajmy o noclegu, odpowiedniej odzieży, prowiancie i obuwiu. Dzięki temu zachowamy komfort i bezpieczeństwo na górskim szlaku. Sprawdźmy, jakie szczyty i szlaki są dostępne w Beskidzie Wyspowym i Małym. Co warto tutaj zobaczyć? Jakie atrakcje są najbardziej znane?

 

Beskid Wyspowy

Beskid Wyspowy jest pasmem Beskidów, które znajduje się na południowym wschodzie od Krakowa. Odznacza się tym, że wzgórza przypominają samotne wyspy. Zalesione otoczenie da nam upragniony cień w gorące dni. Najpiękniejszym obszarem jest tu bez wątpienia Polana Stumorgowa pod Mogielnicą. Planując szlaki w tym obszarze, można postawić na wycieczki:

  • Na Mogielnicę przez Polanę Stumorgową.
  • Na Mogielnicę z Półrzeczek.
  • Z Góry Chełm na Kudłacze.

Nie bez znaczenia są też najpiękniejsze szczyty, jakie oferuje nam Beskid Wyspowy. Najwyższe szczyty w tym miejscu to Mogielnica, Ćwilin, Jasień, Modyń i Luboń Wielki. Wśród drzew nie zawsze widzimy te szczyty. Podczas wędrówki dolinami rzek możemy nawet nie zauważyć, że przechodzimy przez szczyt. Nad całym Beskidem Wyspowym góruje Mogielnica. Poza wspomnianymi szczytami, na uwagę zasługują także Krzystonów, Śnieżnica, Wielki Wierch oraz Kiczora Kamienicka. 

 

Beskid Mały

A jakie szczyty i szlaki czekają na turystów w Beskidzie Małym? Warto wiedzieć, że Beskid Mały również kryje w sobie wiele atrakcji i tajemnic. Ten obszar ma niewielkie rozmiary, mimo to oferuje ciekawe szlaki. Na Górę Żar można wjechać kolejką, podziwiając Jezioro Międzybrodzkie. Planując wyprawę szlakami w tym regionie, można wybrać wycieczkę na Magurkę Wilkowicką i na Czupel. To łatwa wyprawa do schroniska, która powinna nam zająć ok. 3 godziny. Szlak jest oznaczony niebieskim kolorem i ukazuje rozległą polanę, na której znajduje się schronisko. Jeśli mamy jeszcze siły, można wejść na Czupel, oddalony o 2,7km.

Kolejna propozycja to spacer na Górę Żar i na Kiczerę. To jedne z najbardziej malowniczych tras, które z pewnością nas zachwycą. Piesza wędrówka zajmie nam ok. 40 minut, a na szczycie znajduje się zbiornik wodny elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka-Żar. Nie bez znaczenia jest fakt, że Góra Żar jest nie lada gratką dla miłośników szybownictwa i paralotniarstwa. 

Jakie szczyty zrobią na nas wrażenie? Beskid Mały może nas jeszcze wielokrotnie zaskoczyć. Najwyższym szczytem jest tutaj Czupel. Na zachodzie zobaczyć warto także Magurkę Wilkowicką i szczyt Rogacz. Z kolei po stronie wschodniej można podziwiać szczyty o nazwach:

  • Łamana Skała,
  • Leskowiec,
  • Groń Jana Pawła II,
  • Potrójna,
  • Wielki Gibasów Groń,
  • Kocierz,
  • Smrekowica. 

Turyści nie mogą pomijać także Parku Krajobrazowego Beskidu Małego. Swoją powierzchnią obejmuje on ok. 257 km2. Większa część obszaru znajduje się w województwie śląskim, natomiast reszta położona jest w województwie małopolskim. Co ciekawe, na terenie Parku Krajobrazowego utworzone zostały trzy rezerwaty. 

Wędrówki po górskich szlakach to ciekawa forma rozrywki i aktywnego wypoczynku dla każdego turysty. Jeśli lubimy odwiedzać miejsca urokliwe i malownicze, warto mieć na uwadze Beskid Mały oraz Beskid Wyspowy. Przed wyprawą w to miejsce sprawdźmy najciekawsze szlaki i szczyty, które pragniemy zobaczyć. Ten wyjątkowy klimat na długo pozostanie w naszym sercu. 

serce Twoje ulubione obiekty 0