Rafting — Czym Jest i Gdzie Warto Udać Się Na Spływ?

23 sierpnia 2022
rafting pontonem

Czym jest rafting i gdzie warto jechać na spływ?

Wyobraź sobie soczystą zieleń lasów odcinającą się wyraźnie na tle letniego nieba. Wyobraź sobie rzekę wijącą się wśród spadzistości terenu, rozbijającą się z pluskiem o śliskie kamienie, zwierającą się miejscami w spienionym szyku i mknącą przed siebie z kojącym uszy szmerem. Ty mkniesz razem z nią, ze zroszoną twarzą i wiatrem we włosach, radosnymi okrzykami ekscytacji witając każdą falę. Brzmi kusząco, niczym zapowiedź górskiej przygody życia? A teraz posłuchaj — wcale nie musisz sobie tego wyobrażać. Wystarczy, że spakujesz plecak i ruszysz w Pieniny. Ta malownicza, wartko płynąca rzeka to bowiem Dunajec — wybór numer 1 większości amatorów raftingu, czyli spływu pontonem po górskich rzekach.

No dobrze, jest tyle rozrywek gwarantujących świetną zabawę i aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, więc dlaczego akurat spływ pontonowy jawi się jako szczególnie atrakcyjna wizja? I dlaczego właśnie Dunajcem? Spokojnie, wszystko wyjaśnimy.

Tych, których już nieco zaintrygowały słowa wstępu, zachęcamy do rzucenia okiem na stronę https://portpienin.pl/splyw-pontonowy-dunajcem/, gdzie znaleźć można więcej informacji na temat spływu Dunajcem, dostępnych tras czy cennika. 

Rafting w Polsce

ludzie na spływie pontonowym

Rafting kojarzony jest najczęściej z tym, co często widzimy w filmach: zaciętą walką z nieposkromionym żywiołem i balansowaniem na granicy ryzyka. W rzeczywistości spływami w tak ekstremalnym wydaniu zajmują się wyłącznie profesjonaliści (tak, jak i w kajakarstwie górskim). Rafting to bowiem sport, a ten można uprawiać na różnych poziomach zaawansowania, na wodach śródlądowych o różnym stopniu trudności.

Organizatorzy spływów pontonowych dla amatorów starannie planują trasy, starając się wybierać stosunkowo bezpieczne odcinki rzek i minimalizując w ten sposób ryzyko nieszczęśliwych wypadków. Dlatego rafting to propozycja skierowana nie tylko do zaprawionych w rzecznych bojach stałych bywalców spływów, ale i do tych, którzy planują po raz pierwszy zakosztować tej wyjątkowej rozrywki. Jedną z firm oferujących spływy na Dunajcu na pontonach lub kajakach jest PORT PIENIN, która przygotowała wiele atrakcji dla osób odwiedzających Pieniński Park Narodowy.

Rafting Dunajcem, czyli przygoda pełna emocji

rzeka Dunajec

Dunajec to bezsprzecznie rzeka pełna widowiskowych atrakcji. Meandrująca malowniczo między skałami i zalesionymi wzgórzami, zdaje się niemal obmywać podnóża majestatycznych wapiennych szczytów. Spływ pontonowy to więc okazja, by znaleźć się w samym sercu natury, w miejscu, w którym możesz podziwiać walory Pienińskiego Parku Narodowego, zanurzyć rękę w chłodnej wodzie i chłonąć energię bijącą z tego wyjątkowo urokliwego zakątka Polski.

Bezpieczne spędzanie wolnego czasu

Spływ pontonem po rzece Dunajec jest bezpieczny i nie wymaga ani imponującej kondycji, ani specjalnych umiejętności. Nie oznacza to jednak, że rafting nie dostarczy Ci żadnych emocji. Wręcz przeciwnie! Liczne bystrza, jakimi usiany jest Dunajec, zapewnią Ci moc niezapomnianych wrażeń — gwarantujemy, że po każdym odcinku, na którym rzeka zafunduje Ci szybszą jazdę, z niecierpliwością będziesz wyczekiwać kolejnego. Bez obaw, strach nie zajrzy Ci w oczy. Biorąc pod uwagę wyznacznik, jakim jest 6-stopniowa skala trudności rzeki, Dunajec klasyfikowany jest jako rzeka dostępna dla początkujących (oznaczany jest symbolem WW1, z angielskiego "white water" — pojęcia oznaczającego rzekę o bystrym nurcie). Możesz więc bez wahania zabrać ze sobą dzieci, zorganizować wycieczkę szkolną lub zaplanować wypad w gronie przyjaciół czy znajomych z pracy. Warto pamiętać, że intensywność doznań zależy też od poziomu wody, który podnosi się w okresie topnienia śniegu, dlatego zdaniem niektórych to właśnie wiosną na rzece panują najlepsze warunki do spływu.

bystrza na górskiej rzece

No to gdzie na ten rafting?

Dunajec, Pieniny, świetna zabawa — to już wiesz. Czas na konkrety. Trzeba przecież wiedzieć, gdzie pojechać, żeby zakosztować tej radosnej przygody. Przyjrzyjmy się ofercie Portu Pienin, jednego z bardziej znanych organizatorów spływów kajakowych i pontonowych.

Trasy

Przystań początkową znajdziesz w urokliwej miejscowości Sromowce Niżne. Po przepłynięciu 15,5 km — lub po spędzeniu w pontonie 2 (w przybliżeniu) ekscytujących godzin — dotrzesz do słynnej wśród turystów Szczawnicy, w której jest przystań końcowa. Trasa Sromowce Niżne-Szczawnica cieszy się największą popularnością wśród amatorów raftingu, warto jednak pamiętać, że istnieje też możliwość wyboru alternatywnej trasy. Opcji z kategorii "na specjalne życzenie" jest kilka:

  • Sromowce Niżne–Tylmanowa — trasa 30-kilometrowa, a więc dla złaknionych większej porcji rozrywki (spływ trwa do 5 godzin);
  • Szczawnica–Tylmanowa — 15 km odkrywania uroków innego odcinka rzeki niż w przypadku wyboru standardowej trasy (czas trwania — ok. 2,5 godz.);
  • Nowy Targ–Czorsztyn — przyjemna 14-kilometrowa trasa, której zwieńczeniem jest możliwość podziwiania ruin gotyckiego zamku w Czorsztynie (spływ trwa ok. 2 godz.).
ruiny zamku w Czorsztynie

Sprzęt

Ekwipunek to ten aspekt spływu, o który nie musisz się martwić, ponieważ organizator zapewnia wszystko, co będzie Ci potrzebne: wiosła, wygodne i bezpieczne pontony, kamizelki asekuracyjne, wodoszczelne worki, kaski, a w chłodniejsze dni także pianki neoprenowe. Pontony mogą pomieścić od 2 do 12 osób, dzięki czemu można wspólnie przeżywać przygodę nawet w większej grupie. W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa warto skorzystać z oferty firmy i wybrać się na spływ z doświadczonym instruktorem (przy grupie min. 6 osób, opieka instruktorska podczas spływu jest za darmo).

rafting Dunajec

Cennik

Koszt spływu na trasie Sromowce Niżne – Szczawnica wraz z biletem do Pienińskiego Parku Narodowego (5 zł) wynosi 70 zł. Cena ostateczna zależy jednak od tego, na jaki wariant wyprawy się zdecydujesz. Masz do wyboru:

  • spływ + pieszą wycieczkę do punktu startowego — 70 zł;
  • spływ + wycieczkę rowerową do punktu startowego — 95 zł;
  • spływ + przejazd busem do punktu startowego — 80 zł.

Dzieci poniżej 12 roku życia otrzymują 15% zniżki. Uczestnicy spływu mogą skorzystać z darmowego parkingu w Szczawnicy, rozgrzać się darmową kawą lub herbatą i posilić się czymś gorącym (miejsce na grilla czeka na wszystkich, którzy chcą uzupełnić kalorie po pełnej wrażeń wodnej eskapadzie).

Rafting Dunajcem — wyprawa, której nie zapomnisz

Jeśli chcesz uciec od zgiełku miasta i spędzić trochę czasu, odkrywając piękno otaczającej Cię przyrody, rafting Dunajcem to gwarancja spełnionych oczekiwań i pełnej satysfakcji. To także solidna dawka pozytywnych emocji, możliwość złapania oddechu od nużącej rutyny wyznaczającej Twoją codzienność i szansa, by oczyścić umysł z wszelkich negatywnych myśli. Nie wierzysz? Przekonaj się!

Wyświetleń: 107

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Rafting — Czym Jest i Gdzie Warto Udać Się Na Spływ?”

Zobacz podobne

Karkonoski Park Ducha Gór...

Karkonoski Park Ducha Gór

Gigantei – Karkonoski Park Ducha Gór Miłośnicy wycieczek po góra...

Co warto zwiedzić w Czechach...

Co warto zwiedzić w Czechach

Co warto zwiedzić w Czechach? - otwarte granice Czechy to kraj uwi...

Karpacz – duma Karkonoszy...

Karpacz – duma Karkonoszy

Karpacz jest jednym z najpopularniejszym punktów wycieczek wszystkich m...

Korzystanie z serwisu wiąże się z akceptacją REGULAMINU. | Polityka Prywatności
Do prawidłowego funkcjonowania serwisu używamy ciasteczek.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram
Copy link
Powered by Social Snap