Polar w góry - dlaczego warto?

12 sierpnia 2022

Wędrując po górach, niezwykle ważny jest nasz ubiór. Odpowiedni strój pozwala nam na wygodną podróż bez zbędnych niedogodności. Miękki i wygodny polar to rzecz, którą zawsze warto mieć przy sobie - czy w podróży, czy po prostu w naszej szafie. Sprawdzi się podczas chłodnych wieczorów czy ekstremalnych wędrówek po górach. Słowo ''polar'' jest określeniem na wiele rodzajów tkanin o podobnej strukturze. Bluza z polaru świetnie odprowadza wilgoć na zewnątrz oraz wspaniale sprawdza się jako warstwa chroniąca przed zimnem.

Polar w góry - dlaczego warto?

Polary męskie i damskie dają nam dużo ciepła, a przy tym są lekkie. Łatwo zmieścić je do plecaka i są bardzo wygodne. Oprócz tego chronią przed wilgocią, więc przy lekkim deszczu nie ma potrzeby korzystania z kurtki przeciwdeszczowej.

Co równie ważne, polar jest bardzo miękki więc wpływa na nasze samopoczucie podczas noszenia. Wspaniale jest otulić się nim, gdy na dworze jest lekki chłód.

Jaki polar wybrać?

Na rynku istnieje ogromna ilość polarów i z pewnością wybranie najlepszego nie jest łatwym zadaniem. Na początku warto zadać sobie kilka pytań. Do czego potrzebujesz polaru? Ma się on sprawdzić jako docieplenie pod kurtkę podczas długich wędrówek? Czy raczej ma to być bluza, która przyda się na ekstremalne podróże, gdy pogoda jest przejściowa? Może po prostu polar jest Ci potrzebny na chłodne wieczory, by posiedzieć przy ognisku?

Dwie najważniejsze kwestie to grubość materiału oraz krój. Gdy Twoje wędrówki są dynamiczne i wykonujesz dużo ruchu, najlepiej jest wybrać polar o dopasowanym kroju. Taka bluza pozwoli Ci zatrzymać ciepło, ale nie ograniczy ruchów. Bluzy polarowe dzielą się na te bez zamka, z pełnym zamkiem oraz te z krótkim zamkiem. Bluza polarowa bez zamka świetnie izoluje, lecz jest najmniej wygodną formą. Z kolei ta z pełnym zamkiem jest bardzo wygodna, ale też cięższa. Bluza z krótkim zamkiem jest zazwyczaj dobrze dopasowana i świetnie izoluje, a także mało waży.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze polaru?

Jedną z ważniejszych kwestii jest kaptur - niektórym jest kompletnie niepotrzebny, a innym niezbędny. Kaptur jest dodatkowym dociepleniem, więc dobrze sprawdzi się podczas wypraw, gdzie panuje zimniejszy klimat. W innym wypadku może być nieprzydatny, gdyż zajmuje po prostu zbyt dużo miejsca.

Świetnym dodatkiem jest otwór na kciuk, który przedłuża rękaw i dodaje nam trochę ciepła. Często też bluzy polarowe posiadają wzmocnienia (łaty) na łakociach, czy ramionach. Ten detal wydłuża żywotność naszego ubioru. Świetnym dodatkiem są też ściągacze, dzięki którym bluza staje się bardziej dopasowana.

Jak odpowiednio nosić polar?

Podstawowe warstwy, które powinny składać się na ubiór w góry, to bielizna termoaktywna, warstwa docieplająca oraz warstwa wierzchnia, która chroni przez deszczem czy wiatrem.

Polar najlepiej sprawdzi się jako warstwa docieplająca, na którą możemy nałożyć kurtkę. Takie rozwiązanie z pewnością zapewni nam odpowiednie ciepło, gdy temperatury na zewnątrz nie rozpieszczają. Bluza polarowa może być także warstwą wierzchnią, gdy jest trochę cieplej, ale jednak potrzebujemy ochrony przed wilgocią.

Trochę historii

Lata świetności bluz polarowych przypadają na lata 90. XX wieku. Wtedy każdy miłośnik gór musiał mieć w swoim ekwipunku ''polar''. Nazwa ta oryginalnie wywodzi się od firmy Polartec, ale odnosiła się ona do wszystkich materiałów podobnych do tego oryginalnego. Pierwsze bluzy polarowe były dość obszerne i ciężkie. Oczywiście z czasem wszystko szło do przodu i zaczęto produkować różne gramatury tego materiału. Wyróżniamy polary 100 g/m2 (dość cienkie, przypominały stretch), 200 g/m2 (uniwersalne) oraz 300 g/m2 (grube, sprawdzały się szczególnie zimą). W 1962 roku na rynku pojawiła się nowa marka Patagonia, która zmieniła co nieco. Sprawiła, że odzież turystyczna stała się również elementem stylu miejskiego.

Wyświetleń: 1040

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz podobne

Korzystanie z serwisu wiąże się z akceptacją REGULAMINU. | Polityka Prywatności
Do prawidłowego funkcjonowania serwisu używamy ciasteczek.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram
Copy link
Powered by Social Snap