location_on Dowolna lokalizacja

widgets Dowolny typ obiektu

checked Dowolne udogodnienie

Sosnówka Noclegi (17)

Noclegi w sąsiednich miejscowościach

Super miejsce dla GRUP ZORGANIZOWANYCH oraz TURYSTÓW, szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe, SAUNA, BALIA. Na odludziu

Sosnówka to malowniczo położona wieś w podgórskiej gminie Podgórzyn, między Karpaczem a Jelenią Górą. Sosnówka to mocno rozczłonkowana wioska, tradycyjnie podzieloną na Sosnówkę Sosnówkę Górną (w kierunku na Borowice) i Dolną (w pobliżu drogi nr 366). Wysokość położenia wioski to 370 ? 720 m n.p.m. Osada została założona w pobliżu jednej z najstarszych dróg do Czech opodal Dobrego Źródła pod Grabowcem (784 metrów n.p.m.). W XVIII-tym w. była osadą tkaczy ? wyrabiano w tej okolicy adamaszek, woal.

Dziś to karkonoska miejscowość wypoczynkowa, której atutem jest bliskość Jeleniej Góry, Karpacza oraz Szklarskiej Poręby. Najbardziej znanym zabytkowym budynkiem w miejscowości jest kaplica Świętej Anny na Grabowcu. Nie jest to tradycyjna kaplica, budynek zbudowano na planie elipsy (14 na 10 metrów). Obecna murowana kaplica stoi w miejscu poprzednich obiektów i pochodzi z początku XVIII-tego stulecia. Wewnątrz znajdują się dwa ołtarze boczne, główny ołtarz z obrazem Św. Anny z Jezusem, Marią i Józefem, figura Św. Wawrzyńca a także ambona. Tuż pod ołtarzem głównym wybija źródło. Woda (o słabej radoczynności) wypływa poza kapliczkę przewodem i można ją czerpać. Następna atrakcja Sosnówki to sztuczny zalew ? Zbiornik Sosnówka ukończony w 2001 roku. To zaplecze wody pitnej dla Jeleniej Góry i zbiornik przeciwpowodziowy zarazem. Wpływają do niego wody okolicznych potoków: Podgórnej, Sośniaka i Czerwonki. W zamyśle miał to być także zbiornik o charakterze rekreacyjnym.

Poprzez Sosnówkę przechodzą dwa szlaki turystyczne. Czarny prowadzi do Kaskady Myi i dalej do Przesieki, Michałowic czy na Przełęcz Karkonoską. Żółty kieruje do Kaplicy Świętej Anny i dalej do Karpacza oraz schronisk górskich (Strzecha Akademicka, Samotnia, nad Łomniczką, Dom Śląski).

serce Ulubione
obiekty
0
serce Twoje ulubione obiekty 0