Sosnówka Noclegi

(4)
Znaleziono 4 obiekty spełniające Twoje kryteria

Sosnówka to malowniczo położona wieś w podgórskiej gminie Podgórzyn, między Karpaczem a Jelenią Górą. Sosnówka to mocno rozczłonkowana wioska, tradycyjnie podzieloną na Sosnówkę Sosnówkę Górną (w kierunku na Borowice) i Dolną (w pobliżu drogi nr 366). Wysokość położenia wioski to 370 ? 720 m n.p.m. Osada została założona w pobliżu jednej z najstarszych dróg do Czech opodal Dobrego Źródła pod Grabowcem (784 metrów n.p.m.). W XVIII-tym w. była osadą tkaczy ? wyrabiano w tej okolicy adamaszek, woal.

Dziś to karkonoska miejscowość wypoczynkowa, której atutem jest bliskość Jeleniej Góry, Karpacza oraz Szklarskiej Poręby. Najbardziej znanym zabytkowym budynkiem w miejscowości jest kaplica Świętej Anny na Grabowcu. Nie jest to tradycyjna kaplica, budynek zbudowano na planie elipsy (14 na 10 metrów). Obecna murowana kaplica stoi w miejscu poprzednich obiektów i pochodzi z początku XVIII-tego stulecia. Wewnątrz znajdują się dwa ołtarze boczne, główny ołtarz z obrazem Św. Anny z Jezusem, Marią i Józefem, figura Św. Wawrzyńca a także ambona. Tuż pod ołtarzem głównym wybija źródło. Woda (o słabej radoczynności) wypływa poza kapliczkę przewodem i można ją czerpać. Następna atrakcja Sosnówki to sztuczny zalew ? Zbiornik Sosnówka ukończony w 2001 roku. To zaplecze wody pitnej dla Jeleniej Góry i zbiornik przeciwpowodziowy zarazem. Wpływają do niego wody okolicznych potoków: Podgórnej, Sośniaka i Czerwonki. W zamyśle miał to być także zbiornik o charakterze rekreacyjnym.

Poprzez Sosnówkę przechodzą dwa szlaki turystyczne. Czarny prowadzi do Kaskady Myi i dalej do Przesieki, Michałowic czy na Przełęcz Karkonoską. Żółty kieruje do Kaplicy Świętej Anny i dalej do Karpacza oraz schronisk górskich (Strzecha Akademicka, Samotnia, nad Łomniczką, Dom Śląski).

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00